klaster11.jpg

Mše sv. v klášteře

pondělí-pátek v 1730

neděle v 1030

Naše produkce

Sebrané ticho v loretánské kapli

akt040Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy korejského umělce Kim Byoungho: Sebrané ticho (Collected silence), která proběhne v klášterním kostele ve středu 17. října v 18.30. 

 

Je to podivná věc ta sedm metrů vysoká zvenku šedá uvnitř temně červená krabice, která stojí uprostřed jasně prosvětleného klášterního kostela ve Slaném. Dříve byla plná zlata, ale dnes je skoro prázdná. Pouze malá černá soška Panny Marie s Ježíškem přežila destrukci v době komunistické totality. Kdysi sem chodili lidé z širokého okolí na poutě. Interiér představoval kopii domku, kde archanděl Gabriel zvěstoval Marii, že počne syna. Casa sancta byla v podstatě sofistikovaným uměleckým dílem, kusem posvátného divadla, prostorovým obrazem, který přibližoval ústřední myšlenku křesťanství: inkarnaci. Myšlenku, že Bůh se stal člověkem, malým dítětem v lůně mladé dívky. Dnes nám Casa Sancta může připomínat i určitý druh zázračného předmětu, vchod do jiného světa podobný třeba známé šatní skříni, kterou prochází děti do bájné Narnie ve slavném románu C.S. Lewise.

 

Zvuková umělecká instalace „Sebrané ticho” jihokorejského autora Kim Byoungho do slánské Casy Sancty je předně určitým zhmotněním reflexe svého okolí a tak zároveň i skromným příspěvkem ke snaze zdejších karmelitánů hledat současný obraz duchovního života a nově uchopit toto poničené a přitom stále velice silné místo. Okolí instalace představuje pro autora totiž mezičlánek, který jako elektrický okruh spojuje jednu strunu s tou druhou. Můžeme v tom spatřit i metaforu, abstraktní znázornění spojení mezi lidmi, mezi lidmi a místem, mezi minulostí a budoucností... Kim Byoungho k tomu říká: „Prostor, lidé a objekty existují pro sebe navzájem. Daný prostor je zhmotněním prostředí a vztahů budovaných v čase. Prostor tu byl někdy jen několik dní, nebo jindy tisíce let a dal vzniknout rozlehlé síti souvislostí. Někdy jako pramen života, někdy jako politické útočiště, někdy jako pozadí nenasytnosti. Prostor, který je předurčen vztahy, je vždy více nápadný. Já tyto vztahy spojuji liniemi. A spojuji jejich zvuky. Zvuky ticha.”

JW Stella & Norbert Schmidt

 

Vernisáž se bude konat za účasti autora a kurátorů ve středu 17. října v 18.30 (po mši sv., která začína v 17:30 hodin). Vernisáž doprovodí hra na varhany (Pavel Marek) a na citeru (Pavel Pola OCD).

 

Kim Byoungho - ‘Collected Silences’ (Sebrané ticho) 

Casa Sancta, Klášter Nejsvětější Trojice Řádu bosých karmelitánů ve Slaném

Hlaváčkovo náměstí 221

instalace je přístupná od 17. října do 2. listopadu, po-pá 16:30 – 17:30, sobota 16:00 – 18:00, neděle 10:00 – 12:00. V jiných než výše uvedených časech a od 3. - 11. listopadu, je instalace přístupná během pravidelných programů kláštera, které sledujte zde: http://www.klasterslany.cz/, nebo po předchozí domluvě mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript (P. P. Pola OCD) 

Pořádá Centrum teologie a umění při KTF UK v Praze a festival současného umění Tina B. Instalace je součástí většího projektu 우리 [WOO:RI] - The Poetic Intervention, Contemporary Art from Korea in Czech Sanctuaries. (Více na ctu-uk.cz.) Kurátoři: JW Stella & Norbert Schmidt. Spoluorganizátor a hostitel: Klášter Nejsvětější Trojice Řádu bosých karmelitánů.

Hlaváčkovo náměstí 221, 274 01 Slaný, IČ 708 35 071, tel +420-312 523 648, bank 27-5314400237/0100